LOADING CLOSE

پژوهش

آخرین تألیفات، مقالات، پژوهش‌ها و ترجمه‌های متخصصان و پژوهشگران مرکز

حزبی دیگر

دکتر مجید وحید: شماری کسان در ایران با حزب مخالفند. حزب را پدیده‌ای غربی می‌دانند. چنین چیزی شگفت‌آور است زیرا با این استدلال باید بپذیریم که دولت نیز پدیده‌ای غربی است و به آن همان نگاهی را داشته باشیم که به حزب داریم.

حرفه سیاستمدار در ایران

دکتر مجید وحید: سیاستمدار کسی‌ است که در تمام زندگی به کار سیاسی اشتغال دارد. … یکی از راه‌های دسترسی به این حرفه در ایران دانشگاه است. در کشور ما علاوه بر وجود این پندار که مهندسان مدیران خوبی هستند، این باور هم وجود دارد که هر که دکتر و خصوصا استاد دانشگاه است، قاعدتا سیاستمدار و مدیر خوبی خواهد بود. استخدام در دانشگاه دو ویژگی را به ارمغان می‌آورد. اول اینکه فرد دانشگاهی از امنیت شغلی برخوردار می‌شود و دوم اینکه برخلاف دیگر مشاغل این فرصت را می‌یابد که ساعات زیادی را به کاری غیر از کار اصلی خود اختصاص دهد. علاوه بر این، این امکان برای اساتید دانشگاه وجود دارد که در بخش‌های گوناگون دولت به صورت مامور به کار مشغول شوند و دانشگاه را به قصد ماموریت برای چند سال ترک کنند. دانشگاه بدین صورت راه را برای مسوولیت‌های بالای سیاسی و اداری باز می‌کند.

سیاست آبی ایران در شرق کشور؛ جنگ خاموش آب بین ایران و افغانستان

سالار سیف الدینی: ادامه این سیاست باعث تعطیلی حیات در نیمه شرقی ایران شده و بحران‌هایی چون بیکاری، مهاجرت، ریز گردها، حاشیه‌نشینی و از همه مهم‌تر جنگ داخلی بر سر آب را پدید خواهد آورد. تبلیغات گسترده مبتنی بر محیط‌زیست یکی از مهم‌ترین محورهای تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ بود که نشانگر حساسیت مسئله در استان‌های بزرگ کشور است.

گفتار درباره‌ی بنیان اجتماعیِ دولتِ ملی

بهزاد عطارزاده: خودآگاهیِ ملی وجه سوبژکتیو مفهوم دولت ملی است. هم‌چنان‌که دولتْ وحدتِ «وساطت‌یافتۀ» امر کلی و امر جزئی است(وحدت در عین کثرت)، آگاهی اعضاءِ دولت ملی نیزباید منطبق ...

ایران و نظامات کسب درآمد

مجید وحید: آنان که به خدمت دولت و نهادهای عمومی درمی‌آیند قاعدتا مایل به اقدام در حوزه مصالح عمومی هستند. یک معلم، یک دانشگاهی، یک قاضی، یک نظامی، یک نماینده مجلس، یک وزیر و یک رییس‌جمهور برای این وارد دولت می‌شود یا در دولت به جایگاه عالی می‌رسد که مایل است به کشور و مردم خود خدمت کند.

مدرسه غیرانتفاعی یا بنگاه اقتصادی؟

امیر لطفی: آنچه پس از گذشت سه دهه از عملکرد این مدارس به خصوص در چند سال اخیر شاهد آن هستیم تبدیل شدن این مدارس به تجارتی سودآور است که دغدغه اصلی صاحبان آن نه آموزش بهتر و باکیفیت‌تر دانش آموزان بلکه تلاش در جهت جذب دانش آموزان بیشتر برای کسب سود بیشتر است.

رویکرد حقوق بشری به زبان‌‌های محلی؛ خوانش ماده ۲۷ میثاق حقوق مدنی و سیاسی

سالار سیف‌الدینی*:  این گزارش قصد دارد با بررسی ماده ۲۷ میثاق حقوق مدنی و سیاسی ۱۹۶۷ که تنها ماده موجود در حوزه اقلیت‌ها در متون مادر حقوق بشر، است به سنجش سنت‌ها و ‌سیاست‌های ایران در نسبت با این ماده پراهمیت بپردازد.

در ضرورت قطع ید

دکتر مجید وحید: هرگاه در جامعه‌ای دستان شماری افراد بر اموال خصوصی و اموال عمومی باز باشد، راه فساد و انحطاط هموار می‌شود. در این باره، وضع ایران بسیار ناگوار است. ایران در زمره کشورهایی است که در بعد وقاحت دست‌اندازان به اموال مردم و بیت‌المال با کمتر کشوری در دنیا قابل مقایسه است.

زمان کوتاه سیاست و سیاستگذاری عمومی در ایران

دکتر مجید وحید: وقتی از زمان سیاست و سیاستگذاری عمومی در ایران می‌گوییم، منظور ما گاه و وقتِ سیاست و سیاستگذاری عمومی نیست، چه اینکه عمر سیاست و وجوهی از سیاستگذاری در ایران بسیار طولانی است. منظور ما از زمان سیاست و سیاستگذاری عمومی، طول عمر و ماندگاری آن در ایران است.  سیاست و سیاستگذاری عمومی در ایران اساسا در پیوند با نهاد نبوده، بلکه با اشخاص و سلسله‌ها نسبت داشته است.

بر بالین ایران

مجید وحید: اکنون از شمال تا جنوب ایران با سرزمینی مواجهیم که ساحل‌هایش در معرض خطر و آلودگی، دریاهایش رها، رودخانه‌‌‌هایش خشک، دریاچه‌اش کوچک، آب‌های زیرزمینی‌اش در وضع بحرانی و تالاب‌های آن در آستانه نابودی‌اند. نفت و گاز ایران اسباب توسعه ایران نیستند. ایرانیان با نفت و گاز، شهرهای تهران و اهواز را غیرقابل سکونت کرده‌اند. نفت و گازِ ایران را ایرانیانی مصرف می‌کنند که از میراث می‌خورند و نه از هنر. بودن نفت و گاز در ایران موجب خسارت است! ایران فرش بهارستانی شده که ایرانیان آن را تکه‌تکه می‌کنند و به خیال خود به غنیمت می‌برند.

سیاست امنیتی ـ خارجی روسیه در قرن ۲۱ (پوتین، مدودف و جانشینان)

کتاب سیاست امنیتی ـ خارجی روسیه در قرن ۲۱ (پوتین، مدودف و جانشینان) نوشته مارسل دو هاس، به ترجمه دکتر مهدی داودی، دانش‌آموخته علوم سیاسی دانشگاه تهران و کارشناس مرکز مطالعات سیاست‌گذاری عمومی، توسط انتشارات مخاطب به بازار عرضه شده شد.

 

شناخت جرم‌شناسی

جرم‌شناسی شاخه‌ای از علوم اجتماعی است که در آن، طبیعت، وسعت، علت و کنترل رفتار مجرمانه در فرد و جامعه، نهادهای کنترل‌کننده و سازمان‌های اصلاح‌کننده مورد بحث قرار می‌گیرند. ...

نظریه‌های جرم‌شناسی

نویسندگان در دیباچه کتاب بیان داشتند که کتاب حاضر درباره نظریه های جامعه شناختی جرم است. لازم به ذکر این که از دهه 1920 میلادی, جرم شناسی به سوی ...

امر ایماژینر و سرشت افسون‌سازِ ایدئولوژی

در این مقاله کوشیده‌ایم تا، از چشم‌انداز رویکرد ایماژینر، شرحی از نسبت میان مصلحت عمومی و ایماژِ ایدئولوژی ارائه دهیم. چهارچوب تحلیل ایماژینری که کُرنِلیوس کاستُریادیس مطرح کرده است ...

زبان ملّی و برنامۀ آموزش زبان‌های محلی

متولیان باید بدانند که این اجبار به تغییر هویت مردم آذربایجان عین از خود بیگانه ساختن آنان است، زیرا مردمی که هزار سال شاهنامه، دیوان حافظ و گلستان سعدی خوانده‌اند به آسانی به این جعل هویت برای خود تن در نخواهند داد و از این «تدبیرِ» داهیانۀ دولت جز «ناامیدی» از تدبیرهای او حاصل نخواهد شد! وانگهی، اگر، چنان‌که برخی از رندان بر آنند، دولت «تدبیر و امید» دنبال جمع‌آوری رأی مردم این مناطق است، سخت در اشتباه است و می‌تواند امیدوار باشد که، اگر امکان اطلاع رسانی دربارۀ این توهینی که با این جعل تاریخ و سابقۀ زبانی به مردم آذربایجان می‌شود وجود داشته باشد، شکست او در این استان‌ها حتمی است!

دولت فروتن؛ دولت مدرن

یکی از مهم‌ترین آثار تحقیقی در حوزه جامعه شناسی سازمان ها و جامعه شناسی سیاستگذاری عمومی کتاب دولت فروتن، دولت مدرن از جامعه‌شناس فرانسوی میشل کروزیه است. …