LOADING CLOSE

پژوهش

آخرین تألیفات، مقالات، پژوهش‌ها و ترجمه‌های متخصصان و پژوهشگران مرکز

حماسه ملی جانشین تاملی فلسفی

بهزاد عطارزاده: ابوالقاسم فردوسی از تبار دهقانان ایرانی، گروهی از اصیل‌زادگان و اهل فرهنگ بود که حاملان فرهنگ ایرانی و مدافعان اندیشۀ عقلانی در عصری بودند که از آن به «عصر زرین فرهنگ ایران» یاد کرده‌اند.

سیاست شهری

مجید وحید: موضوع شهر، با وجود اهمیت جدی آن، هنوز در ایران موضوع مطالعات سیاسی و سیاستگذاری جدی نشده است.

فرهنگ عرصه اقناع، نه اجبار

مجید وحید: هر مدلی که در زمینه سیاستگذاری فرهنگی به کار بسته شود، از نبودن دولت گرفته تا حضور پر‌رنگ آن، باید دانست که عرصه فرهنگ عرصه اقناع است و نه اجبار. در جهان معاصر، نمی‌توان کسی را مجبور به استفاده از دسته مشخصی از کالاهای فرهنگی کرد. اکنون مطبوعات، کتاب‌ها، فیلم‌ها و سایر تولیدات فرهنگی جهان به سهولت در دسترس همگان است و هیچ کس را نمی‌توان از دسترسی به کالای فرهنگی مورد نظرش باز داشت.

?? نکاتی در زشتی رزومه‌سازی

? وزارت علوم پیوسته سیاهه‌هایی از نشریات نامعتبر و جعلی خارجی با عنوان فهرست سیاه منتشر می‌کند که در آن می‌توان شمار فراوانی از ژورنال‌های به‌اصطلاح ISI را یافت ...

مساله محیط زیست

دکتر مجید وحید: محیط زیست بشری از قرن بیستم بدین‌سو در معرض بی‌سابقه‌ ترین آسیب‌ ها به دلیل سرعت توسعه صنعتی در سراسر جهان بوده است. قرن بیستم، قرن تغییر چهره زمین به دلیل فعالیت‌ های اقتصادی انسان بوده است؛ فعالیت‌ هایی که آثار منفی خود را در خشکی، دریا و جو آشکار کرده‌اند. زمین زیستگاه انسان‌ها و تمام مخلوقات دیگر است و آسیب به آن تبعات ناگواری برای همه ساکنان آن به جا خواهد گذاشت.

سیاستگذاری عمومی در ایران

دکتر مجید وحید:علم سیاست و علم سیاستگذاری عمومی که بدان وابسته است، دارای اهمیتی حیاتی در یک کشور هستند. مطالعات سیاست، با عطف توجه به بنیان‌های سیاسی کشور و موضوعاتی مرکزی نظیر قدرت و دولت، این امکان را فراهم می‌آورند که اندیشه و علم سیاست برای ایجاد سازوکاری مشروع از زندگی اجتماعی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

بررسی کتاب مدیریت سیاسی بحران‌های قومی (نوشته دکتر حمید احمدی)

سالار سیف‌الدینی

کتاب مدیریت سیاسی بحران‌های قومی (مطالعه موردی کانادا، اسپانیا، آفریقای جنوبی، عراق، لبنان و ایران) تألیف دکتر حمید احمدی توسط انتشارات مرکز آموزش وزارت کشور و دانشگاه تهران (۱۳۹۶) چاپ و به بازار کتاب عرضه شد. انتشار این کتاب با استقبال پژوهشگران و جامعه دانشگاهی روبرو شد و ضمن جلسه رونمایی در دانشگاه تهران گزارش‌هایی در برخی رسانه‌ها در این بار منتشرشده است. این نوشته تلاش دارد تا به معرفی اجمالی کتاب حاضر بپردازد و تصویری کلی از این کتاب به علاقه‌مندان ارائه دهد.

حزبی دیگر

دکتر مجید وحید: شماری کسان در ایران با حزب مخالفند. حزب را پدیده‌ای غربی می‌دانند. چنین چیزی شگفت‌آور است زیرا با این استدلال باید بپذیریم که دولت نیز پدیده‌ای غربی است و به آن همان نگاهی را داشته باشیم که به حزب داریم.

حرفه سیاستمدار در ایران

دکتر مجید وحید: سیاستمدار کسی‌ است که در تمام زندگی به کار سیاسی اشتغال دارد. … یکی از راه‌های دسترسی به این حرفه در ایران دانشگاه است. در کشور ما علاوه بر وجود این پندار که مهندسان مدیران خوبی هستند، این باور هم وجود دارد که هر که دکتر و خصوصا استاد دانشگاه است، قاعدتا سیاستمدار و مدیر خوبی خواهد بود. استخدام در دانشگاه دو ویژگی را به ارمغان می‌آورد. اول اینکه فرد دانشگاهی از امنیت شغلی برخوردار می‌شود و دوم اینکه برخلاف دیگر مشاغل این فرصت را می‌یابد که ساعات زیادی را به کاری غیر از کار اصلی خود اختصاص دهد. علاوه بر این، این امکان برای اساتید دانشگاه وجود دارد که در بخش‌های گوناگون دولت به صورت مامور به کار مشغول شوند و دانشگاه را به قصد ماموریت برای چند سال ترک کنند. دانشگاه بدین صورت راه را برای مسوولیت‌های بالای سیاسی و اداری باز می‌کند.

سیاست آبی ایران در شرق کشور؛ جنگ خاموش آب بین ایران و افغانستان

سالار سیف الدینی: ادامه این سیاست باعث تعطیلی حیات در نیمه شرقی ایران شده و بحران‌هایی چون بیکاری، مهاجرت، ریز گردها، حاشیه‌نشینی و از همه مهم‌تر جنگ داخلی بر سر آب را پدید خواهد آورد. تبلیغات گسترده مبتنی بر محیط‌زیست یکی از مهم‌ترین محورهای تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ بود که نشانگر حساسیت مسئله در استان‌های بزرگ کشور است.

گفتار درباره‌ی بنیان اجتماعیِ دولتِ ملی

بهزاد عطارزاده: خودآگاهیِ ملی وجه سوبژکتیو مفهوم دولت ملی است. هم‌چنان‌که دولتْ وحدتِ «وساطت‌یافتۀ» امر کلی و امر جزئی است(وحدت در عین کثرت)، آگاهی اعضاءِ دولت ملی نیزباید منطبق ...

ایران و نظامات کسب درآمد

مجید وحید: آنان که به خدمت دولت و نهادهای عمومی درمی‌آیند قاعدتا مایل به اقدام در حوزه مصالح عمومی هستند. یک معلم، یک دانشگاهی، یک قاضی، یک نظامی، یک نماینده مجلس، یک وزیر و یک رییس‌جمهور برای این وارد دولت می‌شود یا در دولت به جایگاه عالی می‌رسد که مایل است به کشور و مردم خود خدمت کند.

مدرسه غیرانتفاعی یا بنگاه اقتصادی؟

امیر لطفی: آنچه پس از گذشت سه دهه از عملکرد این مدارس به خصوص در چند سال اخیر شاهد آن هستیم تبدیل شدن این مدارس به تجارتی سودآور است که دغدغه اصلی صاحبان آن نه آموزش بهتر و باکیفیت‌تر دانش آموزان بلکه تلاش در جهت جذب دانش آموزان بیشتر برای کسب سود بیشتر است.

رویکرد حقوق بشری به زبان‌‌های محلی؛ خوانش ماده ۲۷ میثاق حقوق مدنی و سیاسی

سالار سیف‌الدینی*:  این گزارش قصد دارد با بررسی ماده ۲۷ میثاق حقوق مدنی و سیاسی ۱۹۶۷ که تنها ماده موجود در حوزه اقلیت‌ها در متون مادر حقوق بشر، است به سنجش سنت‌ها و ‌سیاست‌های ایران در نسبت با این ماده پراهمیت بپردازد.

در ضرورت قطع ید

دکتر مجید وحید: هرگاه در جامعه‌ای دستان شماری افراد بر اموال خصوصی و اموال عمومی باز باشد، راه فساد و انحطاط هموار می‌شود. در این باره، وضع ایران بسیار ناگوار است. ایران در زمره کشورهایی است که در بعد وقاحت دست‌اندازان به اموال مردم و بیت‌المال با کمتر کشوری در دنیا قابل مقایسه است.