LOADING CLOSE

حوزه های مطالعاتی

حماسه ملی جانشین تاملی فلسفی

بهزاد عطارزاده: ابوالقاسم فردوسی از تبار دهقانان ایرانی، گروهی از اصیل‌زادگان و اهل فرهنگ بود که حاملان فرهنگ ایرانی و مدافعان اندیشۀ عقلانی در عصری بودند که از آن به «عصر زرین فرهنگ ایران» یاد کرده‌اند.

فرهنگ عرصه اقناع، نه اجبار

مجید وحید: هر مدلی که در زمینه سیاستگذاری فرهنگی به کار بسته شود، از نبودن دولت گرفته تا حضور پر‌رنگ آن، باید دانست که عرصه فرهنگ عرصه اقناع است و نه اجبار. در جهان معاصر، نمی‌توان کسی را مجبور به استفاده از دسته مشخصی از کالاهای فرهنگی کرد. اکنون مطبوعات، کتاب‌ها، فیلم‌ها و سایر تولیدات فرهنگی جهان به سهولت در دسترس همگان است و هیچ کس را نمی‌توان از دسترسی به کالای فرهنگی مورد نظرش باز داشت.

حرفه سیاستمدار در ایران

دکتر مجید وحید: سیاستمدار کسی‌ است که در تمام زندگی به کار سیاسی اشتغال دارد. … یکی از راه‌های دسترسی به این حرفه در ایران دانشگاه است. در کشور ما علاوه بر وجود این پندار که مهندسان مدیران خوبی هستند، این باور هم وجود دارد که هر که دکتر و خصوصا استاد دانشگاه است، قاعدتا سیاستمدار و مدیر خوبی خواهد بود. استخدام در دانشگاه دو ویژگی را به ارمغان می‌آورد. اول اینکه فرد دانشگاهی از امنیت شغلی برخوردار می‌شود و دوم اینکه برخلاف دیگر مشاغل این فرصت را می‌یابد که ساعات زیادی را به کاری غیر از کار اصلی خود اختصاص دهد. علاوه بر این، این امکان برای اساتید دانشگاه وجود دارد که در بخش‌های گوناگون دولت به صورت مامور به کار مشغول شوند و دانشگاه را به قصد ماموریت برای چند سال ترک کنند. دانشگاه بدین صورت راه را برای مسوولیت‌های بالای سیاسی و اداری باز می‌کند.

گفتار درباره‌ی بنیان اجتماعیِ دولتِ ملی

بهزاد عطارزاده: خودآگاهیِ ملی وجه سوبژکتیو مفهوم دولت ملی است. هم‌چنان‌که دولتْ وحدتِ «وساطت‌یافتۀ» امر کلی و امر جزئی است(وحدت در عین کثرت)، آگاهی اعضاءِ دولت ملی نیزباید منطبق ...

ایران و نظامات کسب درآمد

مجید وحید: آنان که به خدمت دولت و نهادهای عمومی درمی‌آیند قاعدتا مایل به اقدام در حوزه مصالح عمومی هستند. یک معلم، یک دانشگاهی، یک قاضی، یک نظامی، یک نماینده مجلس، یک وزیر و یک رییس‌جمهور برای این وارد دولت می‌شود یا در دولت به جایگاه عالی می‌رسد که مایل است به کشور و مردم خود خدمت کند.

مدرسه غیرانتفاعی یا بنگاه اقتصادی؟

امیر لطفی: آنچه پس از گذشت سه دهه از عملکرد این مدارس به خصوص در چند سال اخیر شاهد آن هستیم تبدیل شدن این مدارس به تجارتی سودآور است که دغدغه اصلی صاحبان آن نه آموزش بهتر و باکیفیت‌تر دانش آموزان بلکه تلاش در جهت جذب دانش آموزان بیشتر برای کسب سود بیشتر است.

رویکرد حقوق بشری به زبان‌‌های محلی؛ خوانش ماده ۲۷ میثاق حقوق مدنی و سیاسی

سالار سیف‌الدینی*:  این گزارش قصد دارد با بررسی ماده ۲۷ میثاق حقوق مدنی و سیاسی ۱۹۶۷ که تنها ماده موجود در حوزه اقلیت‌ها در متون مادر حقوق بشر، است به سنجش سنت‌ها و ‌سیاست‌های ایران در نسبت با این ماده پراهمیت بپردازد.

در ضرورت قطع ید

دکتر مجید وحید: هرگاه در جامعه‌ای دستان شماری افراد بر اموال خصوصی و اموال عمومی باز باشد، راه فساد و انحطاط هموار می‌شود. در این باره، وضع ایران بسیار ناگوار است. ایران در زمره کشورهایی است که در بعد وقاحت دست‌اندازان به اموال مردم و بیت‌المال با کمتر کشوری در دنیا قابل مقایسه است.

زمان کوتاه سیاست و سیاستگذاری عمومی در ایران

دکتر مجید وحید: وقتی از زمان سیاست و سیاستگذاری عمومی در ایران می‌گوییم، منظور ما گاه و وقتِ سیاست و سیاستگذاری عمومی نیست، چه اینکه عمر سیاست و وجوهی از سیاستگذاری در ایران بسیار طولانی است. منظور ما از زمان سیاست و سیاستگذاری عمومی، طول عمر و ماندگاری آن در ایران است.  سیاست و سیاستگذاری عمومی در ایران اساسا در پیوند با نهاد نبوده، بلکه با اشخاص و سلسله‌ها نسبت داشته است.

بر بالین ایران

مجید وحید: اکنون از شمال تا جنوب ایران با سرزمینی مواجهیم که ساحل‌هایش در معرض خطر و آلودگی، دریاهایش رها، رودخانه‌‌‌هایش خشک، دریاچه‌اش کوچک، آب‌های زیرزمینی‌اش در وضع بحرانی و تالاب‌های آن در آستانه نابودی‌اند. نفت و گاز ایران اسباب توسعه ایران نیستند. ایرانیان با نفت و گاز، شهرهای تهران و اهواز را غیرقابل سکونت کرده‌اند. نفت و گازِ ایران را ایرانیانی مصرف می‌کنند که از میراث می‌خورند و نه از هنر. بودن نفت و گاز در ایران موجب خسارت است! ایران فرش بهارستانی شده که ایرانیان آن را تکه‌تکه می‌کنند و به خیال خود به غنیمت می‌برند.

فقدان یکپارچگی در آموزش و در سیاست‌گذاری، آفت توسعه علمی کشور

سه‌شنبه ۲۵ آبان ماه سال جاری، دکتر نصرت‌الله ضرغام، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، مهمان مرکز مطالعات سیاست‌گذاری عمومی دانشگاه تهران بود و با حضور در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، در جمع دانش‌آموختگان و دانشجویان برتر مقطع دکترای علوم سیاسی – سیاستگذاری عمومی دانشگاه تهران به ایراد سخنرانی پرداخت.

امر ایماژینر و سرشت افسون‌سازِ ایدئولوژی

در این مقاله کوشیده‌ایم تا، از چشم‌انداز رویکرد ایماژینر، شرحی از نسبت میان مصلحت عمومی و ایماژِ ایدئولوژی ارائه دهیم. چهارچوب تحلیل ایماژینری که کُرنِلیوس کاستُریادیس مطرح کرده است ...

تبدیل زباله به انرژی در پروژه‌ی کلینر کورا

منطقه‌ی کورا، ناحیه‌ای است با حدود ۱۳۰۰۰ نفر که رودخانه‌ی لاکلن آن را احاطه کرده و روستایی متشکل از تنوع کشاورزی بالا و بخش صنعتی است و با روند فعلی این منطقه تبدیل به مرکز پروژه‌ی خلاقانه‌ی سوخت زیستی خواهد شد که از زباله‌ها انرژی‌ تجدید پذیر و کود را به عنوان محصول جانبی تولید می‌کند. …

زبان ملّی و برنامۀ آموزش زبان‌های محلی

متولیان باید بدانند که این اجبار به تغییر هویت مردم آذربایجان عین از خود بیگانه ساختن آنان است، زیرا مردمی که هزار سال شاهنامه، دیوان حافظ و گلستان سعدی خوانده‌اند به آسانی به این جعل هویت برای خود تن در نخواهند داد و از این «تدبیرِ» داهیانۀ دولت جز «ناامیدی» از تدبیرهای او حاصل نخواهد شد! وانگهی، اگر، چنان‌که برخی از رندان بر آنند، دولت «تدبیر و امید» دنبال جمع‌آوری رأی مردم این مناطق است، سخت در اشتباه است و می‌تواند امیدوار باشد که، اگر امکان اطلاع رسانی دربارۀ این توهینی که با این جعل تاریخ و سابقۀ زبانی به مردم آذربایجان می‌شود وجود داشته باشد، شکست او در این استان‌ها حتمی است!